Συναντήσεις του περιφερειάρχη Πελοποννήσου Π. Νίκα στα γραφεία της Π.Ε. Κορινθίας
Τα γραφεία της Π.Ε. Κορινθίας, στην Κόρινθο, επισκέφθηκε το μεσημέρι σήμερα Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας.
Ο περιφερειάρχης είχε συνεργασία με τους αντιπεριφερειάρχες Κορινθίας Χάρη Βυτινιώτη και ΠΕΠ/ΕΣΠΑ και ευρωπαϊκών προγραμμάτων Τάσο Γκιολή, καθώς και την εντεταλμένη για θέματα πολιτισμού περιφερειακή σύμβουλο Αθηνά Κόρκα, καθώς και με υπηρεσιακούς παράγοντες.
Ακόμα, ο Π. Νίκας είχε συνάντηση στα γραφεία της Π.Ε. Κορινθίας με τον δήμαρχο Κορινθίων Βασίλη Νανόπουλο και τον αντιδήμαρχο Παιδείας, Πολιτισμού, Κοινωνικής Πολιτικής και Αλληλεγγύης Σπύρο Ζαχαριά.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/02/korintho-nika-εικόνα_Viber_2023-02-20_13-51-00-139.jpg)
Κατά τη συνάντηση συζητήθηκε σειρά από σημαντικά έργα του Δήμου Κορινθίων. Οπως είπε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου, επίκειται υπογραφή προγραμματικών συμβάσεων οι οποίες θα έλθουν προς συζήτηση στην μεθεπόμενη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου.
Εξ άλλου, ο περιφερειάρχης Π. Νίκας ενημέρωσε τον δήμαρχο Β. Νανόπουλο ότι σύντομα, στο πλαίσιο του νέου ΕΣΠΑ, θα υπάρξουν προσκλήσεις για ένταξη έργων ύδρευσης και αναπλάσεων.