Απονεμήθηκαν οι Υποτροφίες Μαυρούλια στους μαθητές του Κιάτου
Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου στην δημοτική βιβλιοθήκη Σικυωνίων το Ίδρυμα Υποτροφιών Γεωργίου Αναστασίου Μαυρούλια και ο Δήμος Σικυωνίων βράβευσαν τους πρωτεύσαντες μαθητές του Δήμου που εισήχθησαν σε σχολές τις τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Στην εκδήλωση πραγματοποιήθηκε ομιλία από τον Σωτήρη Κοκκωνάκη εκπαιδευτικό – συγγραφέα σχετικά με την ζωή και το έργο του Κιατανιώτη επιχειρηματία. Επίσης σύντομο λόγο απεύθυνε και ο Δήμαρχος Σικυωνίων Σπύρος Σταματόπουλος σχετικά με τον αγώνα του Δήμου Σικυωνίων για την διεκδίκηση της περιουσίας με στόχο την απόδοση των χρημάτων μαζί με τις υποτροφίες. Ακόμα σύντομο χαιρετισμό απεύθυνε ο Παναγιώτης Ριζόπουλος, πρόεδρος του Τμήματος “AHEPA Hellas – 40 Ψυχικού «Αγία Φιλοθέη»”, καθώς και εκπρόσωπος της αμερικανικής πρεσβείας στην Ελλάδα. Το παρόν έδωσαν μέλη της δημοτικής αρχής, δημοτική σύμβουλοι, η αντιπεριφερειάρχης Κορινθίας Αθηνά Κόρκα, ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης και Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Χάρης Βυτινιώτης και o Υφυπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων και Βουλευτής Κορινθίας Χρίστος Δήμας. Συγχαρητήρια στους μαθητές!!!
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/10/IMG_8071-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/10/IMG_8182-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/10/IMG_8084-1024x683.jpg)
Βίντεο:
Βίντεο από korinthostv.gr: