Με λαμπρότητα εγκαινιάστηκε η Δημοτική Βιβλιοθήκη Σικυωνίων
Με λαμπρότητα, χαρά και παρουσία πολιτών, αιρετών, δημοτικής αρχής και πολιτικών προσώπων εγκαινιάστηκε σήμερα η Δημοτική Βιβλιοθήκη Σικυωνίων. Μετά τον αγιασμό τον λόγο πήρε ο Δήμαρχος Σικυωνίων κ. Σπύρος Σταματόπουλος που ανέφερε κατά την ομιλία του ότι η βιβλιοθήκη που εγκαινιάστηκε σήμερα αποτελεί μέρος ενός συνόλου έργων πολιτισμού, συνεχίζοντας μίλησε για υπόλοιπα έργα πολιτισμού που πρόκειται να υλοποιηθούν καθώς και για την αξιοποίηση των αποθηκών ΑΣΟ.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0369-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0386-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0454-1024x683.jpg)
Τον λόγο έπειτα πήρε ο κ. Γιώργος Σταματόπουλος δημοσιογράφος συγγραφέας που μίλησε για την αξία της ανάγνωσης και της γνώσης που προσφέρει μία βιβλιοθήκη στην εποχή των ηλεκτρονικών ειδήσεων και των social media. Ακολούθησε μετά ο κ. Αντώνης Κλάψης επικ. καθηγητής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου ο οποίος αφηγήθηκε την σπουδαία ιστορία των αποθηκών ΑΣΟ. Τέλος τον λόγο είχε η κ. Όλγα Καραγεώργου – Κουρτζή Δρ. Ιστορίας, πρόεδρος του Κορινθιακού Εργαστηρίου Ιστορίας η οποία μίλησε για την ιστορία της σταφίδας στην περιοχή. Η εκδήλωση έκλεισε με την βράβευση Σικυώνιων συγγραφέων.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0503-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0531-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0557-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0506-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0570-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0581-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0586-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0595-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0603-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0620-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0625-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0641-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0649-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0658-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0664-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0678-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0685-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0427-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0693-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0695-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0700-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0708-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0719-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0735-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0758-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0761-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0775-1024x683.jpg)
Την εκδήλωση συντόνισε η κ. Σόνια Φίλη δημοσιογράφος ΕΡΤ
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0420-1024x683.jpg)
Δείτε εδώ το βίντεο: