Περιφερειάρχης Πελοποννήσου Π. Νίκας, “αποτελεί καθήκον μας να βελτιώνουμε συνεχώς το εκπαιδευτικό μας σύστημα, σ’ όλες τις βαθμίδες του”
Ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας παρέστη το πρωί σήμερα Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου στο 3ο Δημοτικό Σχολείο και στο 3ο Γυμνάσιο – Γενικό Λύκειο Τρίπολης, στην τελετή του αγιασμού που με αφορμή την έναρξη της σχολικής χρονιάς έγινε στα πιο πάνω σχολεία, όπως και σε όλα τα σχολεία της χώρας μας.
Ο περιφερειάρχης απευθύνθηκε στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, εκφράζοντας παράλληλα την πεποίθηση ότι η επιδίωξη για τη συνεχή βελτίωση της εκπαίδευσης αποτελεί “αναγκαία προϋπόθεση στήριξης της νεολαίας και βεβαιότητας για το μέλλον της πατρίδας μας”.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/09/neasxoxronikas-εικόνα_Viber_2022-09-12_13-43-28-149-1024x762.jpg)
Εξ άλλου, με αφορμή τη σημερινή ημέρα έναρξης του νέου σχολικού έτους, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Π. Νίκας, απεύθυνε το πιο κάτω μήνυμα:
“Η πρώτη ημέρα της νέας σχολικής χρονιάς, είναι ημέρα πολλαπλών συμβολισμών, αισιοδοξίας και ελπίδας.
Αποτελεί καθήκον μας να βελτιώνουμε συνεχώς το εκπαιδευτικό μας σύστημα, σ’ όλες τις βαθμίδες του, ώστε η νεολαία μας να αποκτήσει τα αναγκαία όπλα της γνώσης για να βελτιώσει τους θεσμούς και την πατρίδα μας, σε όλα τα επίπεδα.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/09/neasxoxronikas-εικόνα_Viber_2022-09-12_13-42-57-997.jpg)
Η στήριξη των εκπαιδευτικών και της οικογένειας, ο συνεχής εκσυγχρονισμός των αναλυτικών προγραμμάτων, η βελτίωση των σχολικών υποδομών, η εκπαιδευτική καινοτομία, η γνώση του ευρωπαϊκού περιβάλλοντος, η διασφάλιση των ίσων ευκαιριών στην εκπαίδευση και πολλά άλλα, αποτελούν αναγκαίες προϋποθέσεις στήριξης της νεολαίας και βεβαιότητας για το μέλλον της πατρίδας μας.
Καλή και δημιουργική χρονιά”.