200 χρόνια από την Μάχη του Κιάτου – Βασιλικών και τον θάνατο του Αναγνώστη Πετιμεζά. Επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο του αγωνιστή.
Χθες ημέρα Παρασκευή 12 Αυγούστου 2022 συμπληρώθηκαν 200 χρόνια από την Μάχη του Κιάτου – Βασιλικών και τον θάνατο του Αναγνώστη Πετιμεζά, του Σωτηράκη Πετιμεζά, του Ιωάννη παπα-Καλομοίρη καθώς και άλλων Ελλήνων αγωνιστών. Ο Δήμος Σικυωνίων τίμησε την μνήμη των αγωνιστών με την τέλεση επιμνημόσυνης δέησης και κατάθεσης στεφάνων στο μνημείο του Πετιμεζά που βρίσκεται στην πλατεία Ελευθερίας στο Κιάτο.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_3979-1024x683.jpg)
Στην εκδήλωση το παρόν έδωσε ο Δήμαρχος Σικυωνίων κ. Σπύρος Σταματόπουλος ντυμένος τσολιάς, αντιδήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι, βουλευτές του νομού Κορινθίας, η αντιπεριφερειάρχης Κορινθίας κ. Αθηνά Κόρκα, ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης και Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων κ. Χάρης Βυτινιώτης κ.α.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_4081-1-1024x683.jpg)
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_4065-1024x683.jpg)
Μετά την επιμνημόσυνη δέηση διαβάστηκε το χρονικό της μάχης από τον κ. Γιάννη Σώκο δημοσιογράφο, επικοινωνιολόγο και συγγραφέα.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_4015-1024x683.jpg)
Τέλος ακολούθησε η κατάθεση στεφάνων.
![](https://kiatonews.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_4088-1024x683.jpg)
Στην τελετή συμμετείχε και η χορωδία του Ι. Ν. Αγίας Τριάδας Βασιλικού.
Δείτε εδώ τα βίντεο: